سرور مجازی

سرور مجازی

سرور مجازی یا VPS همان ماشین مجازی با مجازی‌سازی است. VPS امکان دسترسی root و نصب نرم‌افزارهای سیستمی را فراهم ایجاد می کند. با استفاده از فن آوری مانند Xen ،vmware ESXI یا Virtuozzo و با بهره گيري از سخت افزارهاي قدرتمند و پيشرفته، يک سرور فيزيکي به چندين VPS وی پی اس با امکانات يکسان يا متفاوت تقسيم خواهد شد. گاهی از سرور مجازی به عنوان VDS) Virtual Dedicated Server) هم نام برده می شود.

vps vds - سرور مجازی

هر VPS ( وی پی اس ) وابسته به پلن آن، سهم خاصي از منابع سرور از قبيل حافظه اصلي (RAM)، فضاي ديسک سخت (HDD) را به صورت اختصاصي و تضمين شده در اختيار می گیرد. برای مثال، يک VPS مي تواند 2 گیگابايت از 64 گيگابايت حافظه اصلي سرور را به صورت تضمين شده به همراه 50 گيگابايت فضاي هارد دیسک و 50 گيگابايت پهناي باند ماهيانه را د راختیار بگیرد. اين یعنی بدون درنظر گرفتن ميزان مصرف ساير VPS هاي موجود بر روي سرور، VPS ( وی پی اس ) مورد مثال ما تحت هر شرايطي به 2 گیگابايت از حافظه اصلي سرور دسترسي خواهد داشت.

سرور مجازی یا VPS ( وی پی اس ) اساسا” سرویسی می باشد که بین هاست اشتراکی و سرور اختصاصی است. در این نوع سرور همچنان سخت افزار سرور بین استفاده کننده گان از VPS به اشتراک گذاشته می شود. اما با استفاده از تکنولوژی مجازی پارتیشن بندی خواهند شد و هر پارتیشن منابع اختصاصی خودش را دارد و می تواند تقریبا شبیه به یک سرور اختصاصی کامل پیکربندی شود.

مزایای VPS سرور مجازی :

  • مشتریان به روت (root) سرور دسترسی کامل خواهند داشت و می توانند تنظیمات را در جهت رفع نیازشان پیکربندی کنند.
  • با استفاده از سرور های مجازی ( وی پی اس ) محدودیت های نام برده در سرویس های اشتراکی را وجود نخواهد داشت و می توانید نسبت به منابع سرویس خود از آن استفاده کنید.

معایب ( وی پی اس ) VPS :

vps - سرور مجازی

  • هزینه بالا
  • به اضافه هزینه سرور هزینه لایسنس و … نیاز به پرداخت مجدد دارد.
  • مدیریت کامل سرویس ها شامل تمامی تنظیمات و راه اندازی سرور به عهده کاربر می باشد.
  • تهیه بک آپ و حفظ امنیت سرور به عهده کاربر نیز می باشد.

استفاده از سرویس های هاست اشتراکی در شرایط زیر مناسب است:

Get Reliable Hosting With The Cheapest Dedicated Server - سرور مجازی

  • سایت های پرترافیک که پهنای باند بیش تری مصرف می کنند
  • سایت هایی که از اسکریپت های سنگین استفاده شده است مانند سایت های چت انلاین
  • سایت هایی که سرعت لود آنها اهمیت بالایی دارد .
  • سایت های دارای آپلودسنتر و دانلود سنتر

مزایای سرور مجازی نسبت به هاست اشتراکی چیست؟

webhosting - سرور مجازیمنابع موجود در سرورهای مجازی مختص VPS یا VDS ارائه شده می باشد و شما می توانید از تمام منابع آن بصورت کامل استفاده کنید.

روی سرورهای هاست اشتراکی معمولا به دلیل جلوگیری از مشکلات امنیتی کانفیگ های خاص با محدودیت های خاصی انجام می شود که احتمال دارد سایت شما به دلیل محدودیت های موجود با اختلال هایی مواجه بشود. برای مثال در برخی سایت های حجیم و بزرگ، میزان زیر منوهای سایتهای وردپرسی بسیار زیاد است و یا میزان کاراکترهای ارسال شده در پست ها، بیش از اندازه مجاز در هاست اشتراکی وجود دارد که همیشه در هاست های اشتراکی به مشکل بر خواهید خورد. در این مواقع با تهیه سرور مجازی میتوان کانفیگ دلخواه را روی سرور مجازی خود اعمال کرده تا با اختلالی در سایت خود مواجه نشوید. همچنین میتوانید میزان منابع CPU,RAM را نیز به دلخواه روی وب سایت خود محدود کرده و نیز روی فایروال سرور خود نیز میتوان با توجه به نیاز خود تغییرات را انجام دهید.

مزایای سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی چیست؟

vps claster image - سرور مجازی

اصلی ترین مزیت سرور مجازی نسبت به سرور های اختصاصی هزینه های بسیار پایین آن می باشد. بطوری که با توجه به نیاز خود می توانید سرور مجازی با منابع دلخواه تهیه کرده و هزینه های زیاد سرور اختصاصی را متحمل نشوید.

سرورهای مجازی ارائه شده توسط شرکت سئو راز که با عنوان VPS ارائه میگردد، تماما دارای منابع اختصاصی اند و به این نوع VPS ها در اصطلاح VDS یا Virtual Dedicated Server نیز گفته میشود. تمامی کانفیگ های اولیه VPS ها توسط شرکت سئو راز بصورت رایگان صورت می گیرد و در بسیاری از پلن ها نیز لایسنس کنترل پنل دایرکت ادمین کاملا رایگان می باشد و با نصب اولیه ارائه می شود. همچنین در سرور مجازی ویندوز در صورت تهیه لایسنس پلسک امکان نصب رایگان آن با تنظیمات پیش فرض وجود خواهد داشت.